3/22/2011

Vintage streetstyle, post 15: A love story


Pictures and story sent by Lenka Š: "Here I am sending the pictures of my grandparents from Slovakia. I don't know much about the picture, only that they haven't been married yet while it was taken. Grandma is about 20 and grandpa about 18 and something. They were married for 20 years. Then they divorced  and after two years they got back together and got married for the second time in 2003 or 2004, only secretly, we didn't know about it. I have no idea why :-) Grandma was Alžbeta and grandpa was Ivan. They met after grandpa and his girlfriend broke up and he was really sad and said that he will marry the first girl he meets, and then he met my grandma (not really romantic), but they fell in love and for a long time they only wrote letters to each other. I really love the picture, it reminds me of love as captured in old movies."
Bonus: Lenka sent another picture of her grandma Alžbeta, taken around 1965 in the small village of Ipeľské Predmostie. "This picture is really streetstyle and I think if Scott Schuman had been around 45 years ago, this is how the pictures would look like :-) Grandma's hair really reminds me of Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany's :-)"

Fotku a jej príbeh poslala Lenka Š.: "Ahoj, tady posílám fotku svých prarodičů ze Slovenska. O fotce toho bohužel moc nevím, jen tuším, že na téhle fotce ještě nebyli vzatí. Babičce je na fotce asi 20 a dědovi 18 a kousek. Byli manželé asi 20 let. Pak se rozvedli a po dvou letech se znovu dali dohromady a kolem roku 2003 nebo 2004 se znovu vzali, potají, my sme o tom nevěděli. Nevím, proč sme o tom nevěděli ;-) Babička se jmenuje Alžbeta a děda se jmenoval Ivan. Co se týče seznámení, tak děda měl nějakou přítelkyni a pak se rozešli a byl hrozně zklamanej a řekl, že si vezme první slečnu, kterou potká a potkal babičku (takže romantika nic moc) a zamilovali se do sebe a nejdřív si dlouho jen dopisovali. Ta fotka se mi hrozně moc líbí, připomíná mi lásku ze starých filmů."

Bonus: Lenka poslala ešte jednu fotku prababičky Alžbety, fotenú okolo roku 1965 v dedinke Ipeľské Predmostie. "Tahle je podle mě hodně "streetstylová" a myslím, že kdyby Scott Schuman fotil před 45 lety, tak by ty fotky určitě vypadaly jako takhle ;-) (babičky účes mi hrozně připomíná účes Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho ;-))"


10 comments:

 1. 4 roky mi trvalo, kym som zistila, ze prarodicia su v CR slovenski "stari rodicia". ehm. stary otec je fesi :)

  ReplyDelete
 2. super vintage fotky!

  http://thefashionfairytaleblog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. prva fotka je naozaj uzasna, asi by som ti konecne mala poslat nieco aj ja .)

  ReplyDelete
 4. dedo Ivan je fesak a ma skvele vlasy ako nas dedo Ivan :)

  ReplyDelete
 5. Super fotky, líbí se mi hlavně ta druhá :). Tereza

  ReplyDelete
 6. Prababicka Alzbeta ma dostala...tie saty!

  ReplyDelete
 7. kaja: dakujem, opravene, pisem za usi :-)

  terezia mia: no, mala mala, tesim sa :-)

  SeeMee, Roberta: ano!

  Faltus, Evaaaa: v mene Lenky dakujem :-)

  ReplyDelete
 8. Thanks for an idea, you sparked at thought from a angle I hadn’t given thoguht to yet. Now lets see if I can do something with it.

  order cialis

  ReplyDelete