3/30/2011

Vintage streetstyle, post 21: Genovéva


 Photo sent by Soňa V.: "On the picture is my great-grandmother Genovéva. It was taken in the 20's in a New York photo studio, so it's not exactly a streetstyle picture, but it represents great-grandma's style quite well. She was a great dame who liked to dress up, and constantly reminded her daughter to dress in a nice and elegant way. She traveled to America to visit her siblings, on the picture she is about 20 years old. With her husband Antonín, they were relatively rich - they owned a coffee roastery in the village of Gajary. They were among the first people to have a flush toilet in their home, and the people from the village were coming to see it, just like a miracle :-) They lost the roastery in the 40's, resulting in poor Antonín ending up in a psychiatric facility and Genoveva working till the end of her life as a tobacconist seller in Bratislava - first at Mlynské Nivy, later at the intersection of the Záhradnícka and Karadžičova streets."
Right now I am not sure if I am taken more by the old pictures you are sending, or by the life stories of the people on them.... Either way, thank you so much!

Fotku poslala Soňa V.: "Na fotke je moja prababka Genovéva. Fotka vznikla v dvadsiatych rokoch v New Yorku, vo fotografickom ateliéri, čiže nejde doslova o streetstyle obrázok, ale prababkin štýl zachytáva dokonale. Bola to veľká dáma, rada sa parádila, aj svojej dcére celý život dohovárala, nech sa pekne a elegantne oblieka. Do Ameriky šla navštíviť svojich súrodencov, na fotke má približne 20 rokov. S manželom Antonínom boli celkom bohatí - vlastnili pražiareň kávy v dedinke Gajary. Boli medzi prvými ľuďmi, ktorí v tých končinách mali doma splachovacie WC, ľudia z dediny sa naňho chodili pozerať ako na zázrak :) O pražiareň v štyridsiatych rokoch prišli, dôsledkom čoho chudák Antonín skončil na psychiatrii a Genovéva potom do konca života robila v Bratislave predavačku v trafike - najprv pri železnici na Mlynských nivách, neskôr na križovatke Záhradníckej a Karadžičovej ulice."
V tejto chvíli neviem, či ma bavia viac vaše fotky alebo životné príbehy ľudí na nich... Každopádne krásne ďakujem!

6 comments:

 1. Najviac klobúk a topánky! A elegancia nie len v oblečení, ale aj vo výraze a pohľade.
  .

  ReplyDelete
 2. veru ten pribeh je fest silny. a uzasna fotka, uzasne oblecko, perfektny styl! ked tak nad tym premyslam - preco sa tato nadherna moda neopakuje?? nebolo by to uzasne? :)

  ReplyDelete
 3. ako z nejakého filmu! :D nemám slov..

  ReplyDelete
 4. I drop a comment when I appreciate a article on a site or
  if I have something to contribute to the conversation.
  Usually it is a result of the sincerness displayed in the
  article I browsed. And after this article "Vintage streetstyle, post 21: Genov�va".
  I was moved enough to drop a thought :-P I actually do have 2 questions for you if you usually
  do not mind. Could it be simply me or does it give the impression like
  some of the comments appear like written by brain dead folks?
  :-P And, if you are posting at other places, I'd like to keep up with you. Could you list all of all your public pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?
  Also see my webpage: GFI Norte

  ReplyDelete