8/03/2011

Vintage streetstyle, round 2: Táňa

Even though this picture is not the greatest quality, I think you can still see and feel the style of the ladies on it. It was sent by Lucia J.: "I am sending you a piece into your retro collection - on the picture is my mom while 7 (in the middle), so it must have been around 1971, with her godmother (dark hair) and my grandma (blond hair). I was asking today about the story behind it and apparently it was taken in Brno, after a family wedding and during a stroll through the town.
Everything they are wearing was sewn and knitted by the godmother on the picture and designed by my grandma. They loved dressing up for little walks around Brno :-)"

Aj keď táto fotka nie je najvyššej kvality, myslím si, že na nej krásne vidno a cítiť štýl dám na nej. Fotku poslala Lucia J.: "Posielam aj ja prírastok do Tvojej malej retro kolekcie - na fotke je moja mamina, keď mala asi 7 rokov (v strede), čiže približne rok 1971, s jej kmotrou (tmavé vlasy) a mojou babičkou (blond). Pýtala som sa dnes na príbeh, skrývajúci sa za foto, vraj je to v Brne, po svadbe blízkej rodiny, prechádzka po meste.
Šaty, ktoré mali všetky oblečené, šila a štrikovala práve známa kmotry na fotke, všetky si vymýšľala moja babka a zbožňovali, keď sa mohli na prechádzky po Brne krásne obliecť  :-)"

1 comment:

  1. Krásná fotka, krásné ženy. Móda 70. let byla opravdu ženská. T.

    ReplyDelete