2/16/2012

Vintage streetstyle, round 3: Růženka on the right


If you think this is just an average picture, take a better look at the girl on the right. The picture was sent by Karolína K.: "I am sending a picture of my aunt, grandma and mom Růženka (from left) taken in 1985 during a summer holiday in Bulgaria. The most interesting is my mom's outfit. First I laughed it off, even though mom was convincing me she was totally stylish at that time. Later I realized that if the girl from the picture was to walk through Prague dressed like that right now, she would be a style icon. Short hair with a wave, rolled up, high waisted chinos (which she sew herself) and socks in sandals are having a revival. And a little detail at the end: While posing for the pic, mom was pregnant, but she didn't know that at that time. Have a great day."

Ak vám fotka na prvý pohľad príde obyčajná, lepšie sa prizrite slečne napravo. Fotku poslala Karolína K.: "Posílám fotku mé (zleva) tety, babičky a mamky Růženky z roku 1985 během dovolené v Bulharsku. Nejzajímavější je maminčin outfit. Nejdříve jsem se mu smála, máma oponovala, že na tu dobu je naprosto moderně ohozená. Pak mi došlo, že kdyby se ta holka z fotky dnes prošla po pražských Příkopech, byla by taktéž za stylovou labuť. Krátké vlasy s vlnou, kalhoty nad kotníky s vysokým pasem (které si jako krejčová ušila sama) a nepřehlédnutelné ponožky nabírají druhý dech. A něco na závěr - máma je na této fotce těhotná, ale v době focení o tom ještě neví. Přeji  hezký zbytek dne."

5 comments:

 1. So so true :)!!! Stylová mamka. Milé :)

  ReplyDelete
 2. strasne fajny styl :) chcela by som sa takto nahodit na jar ;)

  ReplyDelete
 3. tá fotka mi pripomenula fotky mojej mamky zo strednej školy, alebo aj po svadbe s tatkom .. mám chuť ísť po ich album :)

  ReplyDelete
 4. Jéé, 80s! Střih třiček (halenek) se spadnutými rameny je super! Tereza

  ReplyDelete
 5. Beth: chod, chod! a posli :-)))

  ReplyDelete