11/20/2016

Prêt-à-click


Puojd has freshly released a line of versatile basics that can build the base of your wardrobe. Go and shop the first pieces before they are all gone! And read the interview with designer Michaela Bednárová (above, in the Versatil dress) about creating the collection. And look out for more pictures and information coming soon, here. Plus here a few other highly clickable links:

 Puojd čerstvo pustil do sveta líniu variabilných základných kúskov, ktoré môžu vytvoriť základ šatníka. Rýchlo do online shopu na prvé kúsky, kým sa neminú! A prečítajte si rozhovor s dizajnérkou Michaelou Bednárovou (na obrázku, v šatách Versatil) o tom, ako sa kolekcia tvorila. A vráťte sa sem čoskoro pre viac fotiek a informácií.  K tomu pár ďalších prudko klikateľných linkov:

1.
A beautiful co-laboration for blue print lovers: now you can wear it on sneakers, courtesy of Novesta
Táto spolupráca nadchne fanúšikov modrotlače: teraz ju môžete nosiť na teniskách Novesta.

2. 
Look for original Slovak design at the Bepon stores as well: jeweller Petra Tóth has created a special collection of tights for them, here.
Pôvodný slovenský dizajn teraz nájdete aj v portfóliu Bepon, pre ktorý šperkárka Petra Tóth navrhla kolekciu pančúch, tu aha

3.
Good design and good food come together: the very much anticipated restaurant Fach (their cafe and juice shop are already open) is doing pre-opening dinners, you can order yours here and read about the concept of Fach. Seats are limited.
Dobrý dizajn a dobré jedlo sa stretávajú: dlho očakávaná reštaurácia Fach (zatiaľ funguje ich kaviarenská a juice shop časť) dáva nakuknúť do kuchyne aj krásneho priestoru formou večere ešte pred oficiálnym otvorením: objednať sa môžete tu. Počet miest je limitovaný.

No comments:

Post a Comment