3/02/2011

Vintage streetstyle, post 4: Anka


This picture came in from Nikola, who writes: "I want to share this photo of my grandma Anka (the beauty in the striped skirt) and her friends who later on became the Godfather and Godmother of my dad. The picture is dated back to 1961 and to the little village Sielnica (close to Banská Bystrica). Unfortunately I do not know the story of this picture and never will, but on the back of it, apart from the year I found written the description: "the most beaufitul". What it was supposed to mean at that time I do not know, but I find it nice and totally agree with it :-)"
To me, this picture also says that in 1961, in a little village in the middle of Slovakia there were people with a big sense of style. Thanks!

Túto fotku poslala Nikola aj s popiskom: "Chcem sa podeliť o túto fotku mojej starkej - Anky (tá krásavica v pruhovanej sukni :) ) a jej priateľov,  ktorí sa neskôr stali krstnými rodičmi môjho ocina. Fotka vznikla v lete roku 1961 v Sielnici (dedinka neďaleko Banskej Bystrice). Príbeh viažuci sa k tejto fotke žiaľ nepoznám a asi už ani nikdy nebudem, no vzadu na fotke som našla okrem dátumu napísane jedno slovíčko: "najkrajšia". Čo tým chcel autor povedať, netuším, no príde mi to pekné a nemôžem s ním nesúhlasiť :)"
Mne táto fotka ešte aj hovorí, že aj v roku 1961 v malej Sielnici žili ľudia s veľkým štýlom. Ďakujem!

8 comments:

 1. This is a beautiful pictures with sooo stylish people :)

  ReplyDelete
 2. Naozaj stylove, aj v dnesnych dnoch :)

  ReplyDelete
 3. Krásná a sympatická fotka. Bezva sukně :). Tereza

  ReplyDelete
 4. krásné a stylové sukýnky, hned bych si podobnou oblékla=)

  ReplyDelete
 5. Krásná stylová fotka a vzor na sukni.

  ReplyDelete