4/01/2011

Vintage streetstyle, post 21: Icuka


Photos sent by Jude. Honestly, not only wasn't I able to choose one (!) of them, I also had the feeling that I would deprive you from the joy of looking at them. They were taken between the 50's and 70's in Slovakia and Hungary, so regard them more of a vintage "In her style", a look at one woman's personal style. She was fierce!

Jude: "These are the pictures of two people that greatly influenced my life. My great uncle Józsi and his wife Icuka met when my great uncle served in the World War II and was sent to Budapest. They were staying at a place where his future wife had been living too. At that time she made money by sewing and repairing soldiers' uniforms. During the war her family got really poor so she worked day and night to make a living. My great uncle was very educated and spoke several languages.
They exchanged many love letters and they are kept by my mom at some secret place. She considers them their privacy, but she read one of them to me and it was really romantic. Later they moved to Komárno in Slovakia and my great uncle worked as a ship engineer. They were very much in love, but unfortunately couldn't have any children. However, they still kept living a happy life and traveled the world. Their love ended tragically when Icuka got cancer and died before I could even meet her. I chose her as my idol because she was a women with style, chic all the time. My mom remembers how she used to lecture her on how a real dame dresses and behaves. My great uncle was also a big influence in my life, he showed me the magic of photography, taught me to play chess and let me know that the only way to drive a car is while wearing leather gloves :-) They had a very stylish apartment and I am more than sure it would have been featured in all the design magazines today."


Fotky poslala Jude. Priznávam úprimne, nielen, že som z nich nevedela vybrať jednu (!), dokonca som mala pocit, že by som vás oberala o zážitok z nich. Vznikli v rozmedzí 50-tych až 70-tych rokov na Slovensku a v Maďarsku a berte ich skôr ako vintage "In her style", prierez štýlom jednej ne-nor-mál-ne štýlovej ženy. Nech sa ľúbi!

Jude: "Posielam fotky dvoch osobností, ktoré ovplyvňujú môj život do dnešnej doby. Môj prastrýko Józsi bátya a jeho manželka Icuka sa spoznali, keď môj prastrýko slúžil ako vojak v 2. svetovej a ako vojaci boli vyslaní do Budapešti. Bývali v komplexe domov, kde žila aj jeho budúca manželka, ktorá sa vtedy živila šitím a opravovanim uniforiem pre vojakov. Počas druhej svetovej vojny sa jej rodina stala veľmi chudobnou, takže si takto zarábala vo dne v noci, aby mali aspoň na chleba. Môj prastrýko bol veľmi vzdelaný človek, ktorý hovoril viacerými jazykmi. Písali si mnoho zaľúbených listov, ktoré máme doteraz schované niekde na tajnom mieste, o ktorom mi mamina nechce povedať, lebo to považuje za ich súkromnú záležitosť. Avšak jeden z nich mi prečítala a bolo to naozaj veľmi romantické. 
Neskôr sa zobrali a prišli bývať na Slovensko, konkrétne do Komárna. Môj prastrýko sa myslím zamestnal ako lodný inžinier. Boli neskutočne zaľúbení, ale bohužiaľ, čo sa týka detí, nemali také šťastie a Boh im nedoprial. Oni však neboli nešťastní a užívali si život, cestovali po svete, chodili na výletné lode. Nakoniec sa ich láska skončila dosť tragicky, keď teta ochorela na rakovinu a zomrela skôr, ako som ju mala možnosť spoznať. 
Tetu Icu som si ako vzor vybrala preto, lebo to bola žena, ktorá mala šmrnc a štýl a vždy bola chic. Mamina často spomína, že ju učila, ako sa má správna dáma chovať a ako sa má obliekať. Strýko bol v mojom živote tiež veľká osobnosť, ukázal mi čaro fotografovania, naučil ma hrať šachy a dal mi na vedomie, že šoférovať sa má zásadne v kožených rukavičkách :) Ich byt bol zariadený veľmi štýlovo a nepochybujem o tom, že by bol teraz vo všetkých dizajnérskych časopisoch."


9 comments:

 1. Prva fotka je uplne naj, ale ta zena teda mala styl :)

  ReplyDelete
 2. Opravdu stylová žena :). Krásné fotografie. Tereza

  ReplyDelete
 3. uff...super styyylanda!

  ReplyDelete
 4. sa mi paci ako je pekne modelkovsky 'zalomena' na vacsine tych fotografii :D
  J.

  ReplyDelete
 5. Clear winner! I've already saved 3 images to my desktop I love them so much!

  ReplyDelete
 6. prečo sa veci o tvojich predkoch dozvedám až z blogu?
  :)

  ReplyDelete
 7. anonym: presne, uz z drzania tela tolko vyzaruje! :-)

  Rachel: and that says a lot :-)

  zabka: koho predkov myslis? su to predkovia jude, ak hovoris na nu :-)

  ReplyDelete
 8. car blogging software tries to get characteristic : Ace hard laundry up limpid for intensive cleaning.


  Here is my blog ... click here

  ReplyDelete