10/16/2012

The boy who designs, Bratislava


Meeting Juraj Straka was an old wish of mine. A young man from Bratislava, designing patterns for the likes of Rochas, Yves Saint Laurent, Dries van Noten, Costume National, Versace or Lanvin, I had so many questions!
Talking like one crazy workaholic to another, all questions got answered and the success story revealed. As one of his high school professors said at the beginning of high school to his 15-years old students, about 10% of success is talent. The rest, hard work. You tell that to a young cocky guy just admitted to school because of his talent :-)
Then, while studying fashion design at the Academy of Fine Arts in Bratislava, his closest pal was designer Lenka Sršňová and they supported each other through school. As Juraj says, he is thankful for studying in Bratislava. Had the school been too perfect, he would never have had the drive to enter international contests, trying to get scholarships and opportunities to study and work abroad. At one of those international contests that they entered together with Lenka, they both finished in the top 3, which opened doors for him, resulting in an intership offer at the textile company Bucol in Lyon.
Now imagine you are sitting in your new office a few steps from a storage space with textiles and patterns dating back to the 17th century! The most amazing feeling? Seeing your designs turn into clothes, seeing them in editorials, on catwalks, on the red carpet, and I am talking Julianne Moore wearing the design you had hand painted sitting on your seat in Lyon, pffff....
We made a deal with Juraj and you are our witnesses. Once he will be the head-designer at a big international fashion label, I am invited to come and visit him with my camera. Now keep your fingers crossed for both of us, now!


S Jurajom Strakom som sa chcela stretnúť už dávno. Mladý muž z Bratislavy, ktorý navrhuje vzory látok pre značky ako Rochas, Yves Saint Laurent, Dries van Noten, Costume National, Versace alebo Lanvin, mala som naňho toľko otázok!
A tak sme sa rozprávali, ako workoholik s workoholikom, a všetky otázky boli zodpovedané a príbeh úspechu odhalený. Ako to pomenoval jeden z Jurajových stredoškolských profesorov na začiatku štúdia na strednej škole: 10% úspechu je talent, všetko ostatné tvrdá práca. Jasné, hovorte to 15-ročnému sebavedomému výrastkovi, práve prijatému na základe talentových skúšok :-)
Potom, počas štúdia módneho návrhárstva na VŠVU bola Jurajovou najbližšou spolužiačkou Lenka Sršňová, s ktorou sa navzájom podporovali a hecovali. Ako Juraj hovorí, je vďačný za to, že študoval práve v Bratislave. Ak by bola škola bývala príliš dokonalá, nikdy by ho to nenakoplo a neťahalo prihlasovať sa do medzinárodných súťaží s snažiť sa dostať na stáže. Na jednej z takých medzinárodných súťaží sa spolu s Lenkou umiestnili v top 3, čo mu otvorilo dvere, a v konečnom dôsledku prinieslo ponuku na stáž v textilnej spoločnosti Bucol vo francúzskom Lyone.
A teraz si predstavte, že sedíte vo svojej novej práci, len pár metrov od krásne usporiadaného skladu látok, vzorov a vzoriek, ktoré siahajú späť do 17. storočia! Ešte lepší pocit? Vidieť šaty ušité z vašej látky v editoriáloch, na mólach, na červenom koberci, veľmi konkrétne napríklad Julianne Moore v šatách so vzorom, ktorý ste ručne maľovali sediac na svojej stoličke v Lyone.
Na záver sme s Jurajom uzavreli dohodu, a vy sa práve stávate našimi svedkami. Raz, keď bude Juraj šéfdizajnérom látok pre veľkú medzinárodnú značku, som pozvaná na návštevu aj fotoaparátom. Tak nám teda obom držte palce, od-té-raz!


Check out more of Juraj's work here.

22 comments:

 1. vždy, keď čítam jeden z tvojích postov o úspešných ľuďoch, cítim sa inšpirovanie a...strašne lenivo :D
  vďaka ti za to :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. :-)))) ja sa tak obcas citim pri stretnuti s tymi ludmi...

   Delete
 2. waw! škoda len, že sa o takýchto šikovných ľuďoch nehovorí viac! držím vám palce, obom :)

  ReplyDelete
 3. veľmi inšpiratívne! o Jurajovi som čítal aj v novom čísle Top Fashion a má môj obdiv, najväčší!

  ReplyDelete
 4. Skvelý článok.. Motivuje a inšpiruje, aby sme sa všetci pokúsili robiť veľké veci!

  ReplyDelete
  Replies
  1. dakujem, a este aj pod vplyvom Felixa skacuceho z 39 km vysky dodavam, ze nic nie je nemozne :-)

   Delete
 5. podľa článku je veľmi šikovný tak nech sa mu darí viac a viac :) pekný post:)

  ReplyDelete
 6. super! těšim se na ty fotky jednoho dne :)

  ReplyDelete
 7. Thanks for your grateful informations, this blogs will be really help for students scholarships.

  ReplyDelete
 8. tak rýchlo, rýchlo! držíme palce :)

  ReplyDelete
 9. Juraj je super! Kreativny a velmi sikovny! Ja uz mam aj jeho "autogram" :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ak myslis kusok s jeho potlacou, asi troska zavidim prave ;-)

   Delete
 10. aké máte rady "ako prestať byť lenivý" alebo "ako si otvortiť hlavu uzavretú z gymnazijných štúdií" :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nathalie, v pripade B mne konkretne pomohlo, ze ma nezobrali na prvy sup na vysku, ktoru som chcela, a zacala som pracovat, co ma velmi rychlo vyviedlo zo zatvorenosti gymnazijneho studia. a zabera to aj na A :-) good luck!

   Delete
 11. ωhoаh this ωeblog is wonԁerful i гeally
  like гeadіng your ροstѕ.

  Ѕtay up the good wоrk! Υоu
  аlreаdу κnoω, a lot of
  рerѕοnѕ are seаrching arοund for thiѕ info, уou cаn helр them greatly.
  httρ://bethel.patсh.com/еventѕ/thе-clonе-waгs-season-5-episοde-9-a-necesѕаry-bοnd-watch-іt-for-free-online-stream
  Here is my blog : Watch The Clone Wars Season 5 Episode 9 Online

  ReplyDelete
 12. I visited many web sites however the audio feature for audio songs existing at this web site is actually fabulous.  Also visit my website ... insomnia 11 07
  Here is my web page insomnia tumblr

  ReplyDelete
 13. However, the glycemic lading of a normal service of process machines tend to piece of work out your stabiliser musclemen less.
  You must eat fewer calories the air above your pelvic arches, continuing both knee joints
  slimly deformed, animal foots twisted. The body displays a diminished insulin answer you can get categorical abs is by beginning with leisurely sit-ups.
  Ab cars and abss but serve to grow and beef up
  brawn tissue paper, of the accent and anxiety may not operate because our thought process feels paralysed.

  Although, starting out with exercises modus operandis free-based on heavy-weight is hours you
  pass in the gym each week.

  Feel free to surf to my page - read

  ReplyDelete