6/05/2013

Invitation: Central European Fashion Days in BudapestWhat are your plans for the weekend? I am very excited about the upcoming Central European Fashion Days in Budapest (and if the Danube/Dunaj/Duna will be wise and gracious enough), I am spending it in the beautiful Budapest, watching shows of the selected designers from Hungary, Slovakia, Czech Republic and Poland, as well as the competition of young Hungarian talents, while walking around the Fashion fare, going to the fashion business conference and pop up stores and talks, and maybe get my book signed by the Facehunter... my head's spinning!

This video is an invitation for you, with a few seconds from me as well (haha, feel like the foreword to the Facehunter actually.
All program, tickets, time schedule and everything you need to know, you can find here. Also, click through their Pinterest boards. Or find them on Instagram. Or Facebook. Anyone to Budapest? :-)

Iba streda a moje plány na víkend sú jasné (na rozdiel od oblohy, brrr). V krásnej Budapešti sa konajú prvé Central European Fashion Days, a tak ak milý Dunaj/Duna/Danube láskavo dovolí, tento víkend budem tráviť práve tam, na prehliadkach vybraných návrhárov z Maďarska, Slovenska, Českej republiky a Poľska, na prehliadke súťaži mladých maďarských návrhárskych talentov, počas toho si odskočím do pop up shopov, na fashion business konferenciu, na výstavu dizajnérov a ešte si stihnem dať aj podpísať knihu od Facehuntera... ak stihnem.

Toto video je pozvánka do Budapešti, prispela som pár sekundami do mlyna (a cítim sa ako predslov práve k Facehunterovi, haha).
Kompletné info o evente, programe, dátumoch, lístkoch, časoch, všetkom nájdete prehľadne, tu aha. A pekne sa kliká aj ich Pinterest nástenkami. Alebo ich nájdite na Instagrame. Alebo Facebooku? Niekto do Budapešti? :-)


No comments:

Post a Comment