12/31/2013

Party like it's 1987


Memories of past New Year celebrations, published in Emma magazine (sorry, this time only in Slovak :-), plus favorite family pictures from around 1987. Love the feeling of film. Have a happy New Year, dears! Love, Marika
Spomienky na minulé Silvestre, uverejnené v januárovom čísle časopisu Emma, a k tomu obľúbené rodinné fotky, cca 1987. Milujem pocit, ktorý im dokáže dať jedine film. To menšie s vyplazeným jazykom je sestra, ale účesy podľa hrnca máme obe, ha:

"Prvé Silvestre mám v spomienkach prepletené, spojené, splynuté do jednej snehovej motanice spomienok na Vianoce, pálenie prskaviek na sídliskovom balkóne, a sledovanie ako padajú a zhasínajú v snehu. Doma aj u starkých v Sládkovičove hrá rádio a silvestrovské relácie prechádzajú do rodinných historiek a kartových hier. Vaši rodičia majú jasno v tom, že alkohol zabíja detské mozgové bunky, takže do puberty Silvestrujete bez aj symbolického hltu šampanského. Konkrétne Silvestre sa vynárajú až neskôr:
Jediný Silvester v post-socíkovskom horskom hoteli, uprostred puberty, s rodičmi, hotelovým zemiakovým šalátom a senzi kapelou, a intenzívnym životným pocitom nepochopenia. Prvý Silvester s kamarátkami na námestí, podupkávanie v mraze a hľadanie podniku, kam vás vpustia na toaletu. Prvý Silvester na zaspatej horskej chalupe so spolužiakmi a vodou zamrznutou v potrubí, vďaka čomu si špagety varíte v rozpustenom snehu, a následne z nich vyťahujete ihličie. Druhý Silvester na námestí, už s prvým vážnym frajerom a konštatovaním, že o nič neprichádzate, keď si Silvester na námestí odpustíte. Prvý exotický Silvester v Sydney, kde márne zháňate kapra, sedíte na pláži, už z roku 2002 voláte domov do roku 2001, a kde vás pomer tepla a miešania naoko nevinných nápojov hanebne zmohne. Silvester s partiou na chalupe s nekonečnými spločenskými hrami, ktoré potom hráte ešte mesiac vždy a všade, až kým niekto povie “ale už dosť”. Prvý Silvester v novom podnájme, novým frajerom a prvým pokusom o domáce sushi. Prvý Silvester v Českom Krumlove, kde váš mäsožravý frajer pod vplyvom všetkej tej krásy a romantiky ochotne strávi večer vo vegetariánskej reštaurácii. Druhý Silvester v Českom Krumlove, lebo ten prvý vám tak učaroval.
Silvester na balkóne čerstvo vlastného holobytu pred rekonštrukciou, kam si vybehnete buchnúť šumivé, pričom sa zoznámite so susedom v trenkách a župane na vedľajšom balkóne. Silvester v zašitom rakúskom mestečku Hallstatt s večerou ako z bizarného filmu, a prvý deň 2013 s výhľadom od buddhistickej stúpy na Salzburg, lebo vás začalo baviť unikať vo dvojici od povelu “od-té-raz, bavte sa!” a tráviť prvý a posledný deň roka po svojom. Medzitým rad Silvestrov na bytoch, chatách a pod perinami, ktoré vám časom splynú.


Všetky ich milujem. A zároveň by som ich všetky hneď vymenila za jeden za stolom s nagymamou a nagyapom v ich dome s vôňou pečených zemiakov s maslom a soľou, makovými pupákmi, a vášnivým búchaním kariet o stôl.
Krásny nový rok plný blízkych zážitkov prajem!"


9 comments:

 1. tvoje fashion veci sú príjemné, ale toto je živo živé - krása

  ReplyDelete
 2. Krásne napísané, prajem Ti všetko dobré aj v roku 2014! :)

  ReplyDelete
 3. Až ma to celé dojalo - krásne napísané! Ďakujeme a všetko dobré v NR! Alexa

  ReplyDelete
 4. Ten konec! Slzička. A vše krásné do příštího ruku! : )

  ReplyDelete
 5. mili moji, dakuejm za priania, nech sa vam priehrstim vratia, vsetko dobre! :-)*

  ReplyDelete