4/23/2014

Love Stuff: The useful selfie
Selfies get a lot of hate (and honestly, most of them quite deserve it. Though who is without a flattering selfie, throw the first stone comment!), BUT let me explain the useful kind of selfie. That’s right, no mistakes here, I am serious. As much as putting them into three categories:

1. The morning inspiration 
There are those mornings, when you’re out of imagination, creativity and most importantly: clothes. You have NOTHING to wear, or at least in your head you can’t find anything to wear. Here’s what helps: quickly flipping through pictures of other people wearing inspiring outfits or pictures of yourself wearing outfits you felt good in. That’s right. I confess. On my computer I have an emergency file called “Weardrobe” with tons of pictures from the internet of inspiring outfits, details, combinations, as well as selfies documenting my outfits that I liked. It’s simple. Next time you feel well in your outfit, snap it and keep it in your computer for that helpless morning moment.

2. The wardrobe selfie
Saved for that moment when you simply can’t decide in the dressing room or in front of your mirror if something fits you well. Take a picture of it. Honestly, it helps. It suddenly shows the shapes, the colours and flaws of that outfit in their reality, and if you try to look at it honestly, it will tell you what rather not to wear. Note: if you do take a picture, it does not necessarily mean you have to share it with the rest of the world. With the exception, when you’re writing an article about it, haha.

3. The Fashion Revolution Day selfie
Tomorrow, on the 24th of April, use a selfie to join the first Fashion Revolution Day, a way to ask through social media for a bigger transparency in clothes production. A chance to ask the brands you are wearing “Who made my clothes?” Slovakia and the Czech Republic are participating as well, look here for more information. And join. By snapping your daily outfit worn inside out, with visible tags, either reminding brands you care about who makes your clothes, or supporting brands where you know who made them. I will be joining through Instagram and Facebook. And Who made Your clothes?


Selfies sú veselo nenávidenou disciplínou (a pravdu povediac, často zaslúžene. Na druhej strane, kto si ešte neurobil lichotivú selfie, nech prvý hodí kameňom komentom!), ALE ja mám teóriu o užitočných selfies. Presne tak, bez srandy, tento druh existuje. Natoľko, že ho mám uložený v troch kategóriách:

1. Ranná inšpirácia
V tie rána, keď sa nič nedarí, keď nemáte ani chuť vymýšľať čo na seba, a najmä: NEMÁTE čo na seba, aspoň ste o tom presvedčení, u mňa vždy zaberie: prelistovanie si fotiek posťahovaných z internetu s inšpiratívnymi outfitmi rôznych ľudí, alebo vlastné fotky s outfitmi, v ktorých som sa cítila dobre. Je to tak. Priznávam. V počítači mám folder prvej pomoci “Weardrobe” obsahujúci fotky detailov, zaujímavých kombinácií oblečenia kohokoľvek, kto ma inšpiruje, plus vlastné fotky dokumentujúce momenty, keď som sa v oblečení cítila dobre. Je to jednoduché. Nabudúce si proste svoj outfit odfoťte a uschovajte v počítači na horšie rána.

2. Rozhodovacie selfies
Keď sa v prezliekacej kabínke alebo doma pred zrkadlom neviete rozhodnúť, či vám niečo sekne. Odfoťte si to. Fakt to pomôže. Obyčajná fotka väčšinou dobre ukáže farby, tvary, nedostatky také, aké sú, a keď sa na to pozriete s úprimným nadhľadom, fotka vám prezradí, čo na seba určite nedávajte. Poznámka: odfotenie takejto fotky neznamená, že ju musíte zdielať so zbytkom sveta. Výnimka: keď o tom píšete článok na blog, haha.

3. Fashion Revolution Day selfie
Zajtra, 24. apríla, v prvý medzinárodný Fashion Revolution Day, sa pomocou selfie dá cez sociálne médiá bojovať za väčšiu transparentnosť v produkcii odevov. Je to šanca pýtať sa značiek, ktoré nosíte “Who made my clothes?” Slovensko a Česká republika sú oficiálne zapojené, tu nájdete viac informácií prečo a ako sa zapojiť. A pridajte sa. Odfoťte si svoje oblečenie v ten deň, ale obrátené naruby, s viditeľnými menovkami značiek. Pýtajte sa značiek, kto robí ich oblečenie. Alebo vyjadrite podporu značkám, pri ktorých viete, kto ich odevy vyrába. Ja sa pridám cez Instagram a Facebook. A kto vyrobil vaše šaty?

5 comments:

  1. Marika, skvelo napisana pointa :)

    ReplyDelete
  2. Tvoj článok ma naozaj povzbudil a inšpiroval. Ďakujem...:)

    ReplyDelete
  3. Marika, tvoje selfies su velmi vydarene :-))) moje si radsej ani neulozim, hned "delete"

    ReplyDelete