1/31/2012

Vintage streetstyle, round 3


I think it's time for another round of Vintage streetstyle. For those of you who don't know, here is the main idea and the rules again. This round will run for two months, until the end of March. I still have some unpublished pictures left that some of you sent in and you are still free to send in vintage picutres from your family albums showing some serious style :-)
By the way, the young man above is my dad, sometime in the seventies, in front of the Bratislava castle. Sooo handsome, I know, and he still is, hi dad! :-)

PRIZES! I am really proud to announce this round we have two lovely partners who will give away prizes: Lomography will be giving away this really cool python print fish eye camera (below) and Nike and their awesome Vintage collection will be giving away an item selected by the winner, plus some surprises for the runner ups! More about the vintage collection also here. Thanks for that! Looking forward to some fantastic vintage streetstyle from you!


Myslím, že je čas na ďalšie kolo Vintage streestyle. Pre tých, ktorí neviete, tu je zrhnutá hlavná myšlienka a základné pravidlá. Toto kolo potrvá dva mesiace, do konca marca. Stále mám ešte nejaké nezverejnené fotky z predošlých kôl, a všetci ste vítaní podeliť sa so svojimi pokladmi z rodinných albumov :-)
Apropó, mladý muž na múriku je môj otec, začiatkom sedemdesiatych rokov, pred bratislavským hradom. Fešák, ja viem, a stále je, ha! Ahoj, oci! :-)

CENY! Teším sa, že v tomto kole máme dvoch láskavých partnerov, ktorí venujú ceny: Lomography venuje túto úplnú novinku: fish eye s dizajnom pytónovitým (nižšie) a Nike a ich úžasná Vintage kolekcia venujú víťazovi cenu podľa vlastného výberu a malé prekvapenie pre ďalších finalistov. Viac o tom, čo je vlastne Nike vintage, nájdet tu. Veľká vďaka im! Tešíme sa na parádny lokálny vintage štýl ulice!

6 comments:

 1. a môžem sa spýtať? môžem sa prihlásiť len s jednou fotkou alebo aj s viacerými (zopár), a kam ich posielať? dakujem!

  ReplyDelete
 2. Wow, Mr. Universe! Look at those shoulders!

  ReplyDelete
 3. :-)))Wow, exactly!that shoulders!Was your dad a professional swimmer?

  ReplyDelete
 4. Elizabeth: pocet fotiek je uplne na tebe, ak sa nevies rozhodnut pre jednu, posli viac a ja pripadne vyberiem top :-) a poprosim k nim popisku :-) na tonbogirl.blogspot@gmail.com

  Lauren, Katta: Lauren, :-) you're not far away from the truth, locally, anyway :-) He used to do bodybuilding, still works out and is the editor and publisher of the Czech and Slovak Muscle and Fitness magazine, so proud of him! :-)

  ReplyDelete
 5. jeeeeeeeej tento krat sa určite zapojim :)

  ReplyDelete
 6. I like the helpful information you provide for your articles.
  I'll bookmark your blog and test again here regularly. I am slightly certain I'll be
  told plenty of new stuff right here! Best of
  luck for the following!
  My webpage : GFI Norte

  ReplyDelete