12/17/2010

Orange Fashion 2010: Jakub Polanka

 
 

Jakub Polanka's models were not walking, they seemed to be levitating above the ground, beautiful fairies wrapped in soft, flowing, absolutely simple but even more so sophisticated and seductive pieces of fabric (okay, just minutes before they walked out I saw them giggling and probably talking about their homework backstage) but his design transformed them all. Using mostly subtle colours and a very confident fuchsia, the models wore jewellery put together by Jakub himself.
His muse of the night was actress (Czech style icon and Pietro Filipi guest designer) Aňa Geislerová. Jakub is the first ever Czech designer to complete a post graduate program at the Institut Francais de la Mode in Paris, with working experience at Starck studio and Kookai lab - to name just a few. More about him and his wonderful work here

This was the last post from the Orange Fashion event. Thank you for your patience, hope you liked it. I thoroughly enjoyed the experience and I honestly wish and hope that in the future a wonderful event like this could be opening and accessible to more blogers and people who are genuinely interested in fashion and beauty as such. Cheers to that! :-)

Modelky Jakuba Polanku vyzerali, že sa vznášajú nad zemou - krásne víly zabalené v jemných, ľahunkých, dokonale jednoduchých a zároveň sofistikovaných, zvodných kúskoch látky. Prevažne nežné, tlmené farby s odvážnou fuksiou a šperky vytvorené samotným Jakubom.
Jeho múza večera bola herečka (česká ikona štýlu a aktuálne dizajnérka značky Pietro Filipi) Aňa Geislerová. Jakub je prvým českým dizajnérom, ktorý ukončil postgraduálne štúdium na Institut Francais de la Mode v Paríži, s pracovnými skúsenosťami v štúdiu Starck a Kookai lab. Viac o ňom a jeho práci tu.

Toto bol posledný post z Orange Fashion. Ďakujem za vašu trpezlivosť, dúfam, že sa vám páčilo. Ja som si skúsenosť užívala plnými dúškami a tíško si prajem a verím, že v budúcnosti sa takáto akcia na úrovni môže stať viac otvorená pre ďalších blogerov a ľudí, ktorých móda a krásno ako také úprimne bavia a zaujímajú. Cheers! :-)
 

6 comments:

 1. Beautiful models wearing beautiful clothes. Beautiful photographs in a magical setting. I love the jingle-bell jewelry. Nice shots.
  Thanks for sharing.

  ReplyDelete
 2. Mám ráda Jakuba Polanku!

  ReplyDelete
 3. mnam, vypada to super! díky!

  ReplyDelete
 4. Jakub i Aňa jsou dokonalí a moc je obdivuju!

  ReplyDelete
 5. www.goodlookfashion.blogspot.com

  ReplyDelete