2/26/2013

Vintage streetstyle, round 4: Dots


Two seemingly unrelated pictures sent by Mária N.: "I found these two pictures while scanning old photographs from our grandma's photo album. The first one is from the summer of 1954 - my grandma Mária is photographed while bathing at the Dubník lake near Stará Turá. She's had style all her life (turns 81 in May), and in this swimsuit she must have turned a few heads (pic taken by my grandfather :-).
On the other picture is my uncle Martin, around 1961. It's obvious that grandma transferred her sense of style towards her kids." Her style and her love of dots!

Dve, na prvý pohľad nesúvisiace fotky poslala Mária N.: "Tieto dve fotky som objavila pri skenovaní starých fotiek z albumu mojej babičky. Prvá pochádza z leta 1954 - je na nej moja babička Mária počas kúpania sa na jazere Dubník pri Starej Turej. Štýl má po celý život (v máji oslávi 81 rokov), ale v tých plavkách z nej vtedy museli byť všetci paf (fotil dedo :-) 
Na druhej je môj ujo Martin asi v roku 1961. Je poznať, že babička svoj vkus prenášala aj na svoje deti." Vkus a lásku k bodkám!


5 comments:

 1. Nadhera, velmi stylovy chlapcek aj babicka :)

  ReplyDelete
 2. krásne fotky :) a zbozňujem bodky :)

  http://camomille-sign.blogspot.sk/

  ReplyDelete
 3. Ten malinky je aky krasny :)

  ReplyDelete