10/11/2013

Invitation: Fashion is aLIVE and kicking!


Great news for the Slovak fashion scene, everyone! After all the disappointment and bitter aftertaste of the Bratislava Fashion Weekend getting cancelled by the organizers a week before it was supposed to take place, things started moving in between the designers themselves.
They decided to join forces and build up a fashion event (and possibly a future brand of Fashion Weeks) themselves to show their collections and, more importantly, the fact that Slovak fashion is alive and kicking! With the support of creative director Olo Křížová and the Slovak Fashion Council, Fashion Live! - Slovak Fashion Week Initiative is coming to Bratislava.
Thumbs up, will keep and eye on it here on the blog, or you can follow the event at its FB page, here.

Skvelé správy pre slovenskú módnu scénu, priatelia! Po sklamaní a divnej pachuti po zrušení Bratislava Fashion Weekendu usporiadateľom iba týždeň pred dátumom konania, toto vyvolalo živú reakciu medzi dizajnérmi samotnými. Veci sa začali hýbať, dizajnéri spojili sily, aby dali dokopy víkend (a pravdepodobne možnú budúcu značku Fashion Weeku), predviedli svoje práce a najmä ukázali, že slovenská módna scéna žije a je schopná sa postaviť za spoločnú vec. S podporou kreatívnej riaditeľky Olo Křížovej a Slovak Fashion Council sa zrodila iniciatíva a víkend Fashion Live! - Slovak Fashion Week Initiative, a plnou silou sa pripravuje.
Všetky palce hore, prípravy uvidíte na blogu alebo na FB stránke akcie, tu aha.

1 comment: