10/26/2013

Invitation: Fashion LIVE! 2013So Fashion LIVE! 2013 has just begun, I just got back from the opening party (good night!), and I wanted to leave you a few tips what not to miss this weekend in Bratislava:
Takže Fashion LIVE! 2013 je odštartovaný, práve som sa vrátila z otváracej párty (dobrú!), a chcela som vám ešte dať pár tipov, čo tento víkend v Bratislave nezmeškať:

1. Saturday (oh, today already...) kicks off with the very anticipated Fashion LIVE! Talk by Peter Šagát, who is specializing in Fashion Marketing. It is promised to be more than interesting, so drop by Café Berlinka from at 10.30 a.m.
Sobota (aha, vlastne už dnes) začína očakávaným Fashion LIVE! Talk-om Petra Šagáta, ktorý sa špecializuje na fashion marketing. Vyzerá to viac než sľubne, tak sa zastavte od 10.30 v Café Berlinka.

2. All the catwalk shows and the complete programme you can find here. All entrance is free, with the possibility to voluntarily donate to the project, so it can continue to build up a regular Slovak Fashion Week.
Všetky prehliadky návrhárov a kompletný program nájdete tu, aha. Vstupy sú voľné, s možnosťou dobrovoľného príspevku, ktorý pôjde na podporu projektu a cieľa vybudovať pravidelný, dôstojný Slovak Fashion Week.

3. Saturday night is Late Night Shopping (at least till midnight) at the designers showroom at KontAKT, plus a very special styling session with the beautiful stylist and fashion coach, Viola Fetisová, here.
Sobota noc patrí Late Night Shoppingu (minimálne do polnoci) v showroome dizajnérov v KontAKTe (dnes som si to bola pozriet, sú tam super veci!), doplnená neformálnym workshopom o stylingu s krásnou stylistkou a fashion coach, Violou Fetisovou, tu aha.

Plus, feel free to tweet, instagram, post and share with the official hashtag #fashionlive2013, so the universe can see it :-) Enjoy the weekend!
Plus, veselo tvítujte, instagramujte, postujte a heštegujte s oficiálnym hashtagom #fashionlive2013, nech je to vo vesmíre vidno :-) Krásny víkend prajem!

No comments:

Post a Comment