9/17/2014

Backstage with M.A.C., at MBPFW, Prague


Since M.A.C. Cosmetics is about to open its first ever store in Bratislava (in Aupark, in November, yay!), and since all my make-up artist friends are acting like kids before Christmas, I really wanted to see M.A.C. in action. To see how their best make-up artist do their work as the official make-up partner of the Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Keďže značka M.A.C. Cosmetics čobydup otvorí svoju prvú predajňu v Bratislave (v Auparku, v novembri, hurá!), a všetci vizážisti, ktorých poznám, sa na to tešia ako deti na Mikuláša, využila som príležitosť pozrieť na prsty ich najlepším make-up artistom v zákulisí  Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.For each designer and show, there was a separate sheet prepared with inspiration and photos from the make-up tests in co-operation with the vision of the designer.

Pre každého dizajnéra a každú prehliadkou bol pripravený samostatný dokument s inšpiráciou a fotkami zo skúšok, ktoré vznikali spolu s návrhárom.Little colourful ingrediences: M.A.C. is known for giving make-up artists the creative freedom by giving them not only ready-made products, but the base for creating their own make-up, colours and shades to work with.

Malé farebné "suroviny": M.A.C. je známy tým, že vizážistom dáva nielen hotové produkty, ale aj polosuroviny, základ na vytvorenie vlastnej vízie, farebnosti a odtieňov.
Head of the team was Netta Szekely, senior make-up artist with whom we had a good chat about how it is to work all around the world, teach, inspire, and then travel some more. According to Netta, the line between catwalk make-up and everyday life is really changing. Gone are the days of extravagant, crazy to the top make-up creations, the focus now is on enhancing the models' (and everyone's) individual features and beauty. As Netta says: "Today's true luxury is the freedom to be individual." There, your inspirational quote of the day.
So, what is her favorite thing about working with M.A.C.? It puts the "artist" into make-up artist.
What M.A.C. product should I really, REALLY try now? Studio Sculpt Defining Powder.
Favorite star to work with? Lupita Nyong'o, because of her naturally radiant skin.

Supervíziu celého tímu mala na starosti Netta Szekely, senior make-up artistka, s ktorou som mala tú šancu porozprávať sa o práci na fashion weekoch sveta, učení, inšpirácii a cestovaní. Podľa Netty sa postupne stráca linka (aha!) medzi make-upom z prehliadkových mól a každodenným make-upom. Preč sú časy extravagantných, expresívnych vizážistických kreácií, dnes sa všetka pozornosť sústredí na vyzdvihnutie jedinečnej krásy a čŕt (nielen) modeliek. Ako Netta povedala: "Naozajstným luxusom dneška je sloboda prejavenia individuality." Tak, toľko denná dávka inšpiratívnych citátov.
A čo ju najviac baví na práci s M.A.C.? Že vďaka značke je slovo "artist" v popise "make-up artist" plnohodnotné. 
Ktorý M.A.C. produkt by som teraz mala NAOZAJ vyskúšať? Studio Sculpt Defining Powder.
Obľúbená hviezda na spoluprácu? Lupita Nyong'o, vďaka jej prirodzene žiarivej pleti.

  What does an international team do when all the models leave for the catwalk and have 20 minutes before another round of mad dashing breaks out? :-)

A čo robí medzinárodný tím, keď sú všetky modelky na móle a oni majú 20 minút pred vypuknutím ďalších šialených príprav? :-)

3 comments:

 1. I love these "behind the scene" photos at this amazing make-up show.
  Really nice.

  ReplyDelete
 2. Absolutely LOVED it! thank you so much for the good vibes and sense of fashion! have a great time with all your MAC product! XOXO Netta

  ReplyDelete
 3. The rewards for people who persevere far exceed the discomfort that will should precede typically the victory.

  toko jaket kulit asli kulit
  jaket kulit wash
  berbelanja jaket kulit
  jaket kulit murah
  jaket kulit asli di bandung harga murah

  ReplyDelete