11/17/2014

People and living for EVA magazine: House on the lake


It's been late summer when I photographed this house and its inhabitants for EVA magazine's People and living column. It is one of those places where you feel instantly well, just sitting on the terrace overlooking the lake, and don't want to leave (especially if there are some cuddly animals around). Also, I realized, I wouldn't be able to have a home office here, the connection between the exterior and interior keeps you daydreaming (admitting, this might also be contributed to the fact of simply getting out of Bratislava). Peter is also the architect and builder of the house, both with Patrícia (who is a graphic designer and you can see her touches in the interior) they did a lot of the work themselves, recycling many things in the process.
The result is a very tasteful, comfortable space, that was nominated this year in the category of Family houses at CEZAR, the Slovak Awards for Architecture.

Bolo to príjemné, neskoré leto, keď bola fotiť tento dom na jazere a jeho obyvateľov pre rubriku Ľudia a bývanie časopisu EVA. Dom na jazere je miestom, kde sa okamžite cítite dobre, stačí sedieť na terase s výhľadom na jazero a ten pokoj vás úplne pohltí a nechcete sa odtiaľ pohnúť (najmä, keď máte ako bonus prítulnú domácu zver). A nie, že sa vám iba nechce odísť, ja si ani neviem predstaviť tu mať home office napríklad, to prepojenie exteriéru a interiéru je také silné, že by ste len pozerali von (pripúšťam, čiastočne to môže byť aj tým, že proste vypadnete z Bratislavy na chvíľu). Peter je architektom a v tomto prípade aj staviteľom domu, spolu s Paťou (ktorá je grafická dizajnérka a jej ruku jasne cítiť v interiéri) na ňom väčšinu vecí robili vlastnoručne, pričom veľa vecí zrecyklovali napríklad priamo zo stavby.
Výsledkom je čistý, útulný priestor, ktorý bol tento rok nominovaný na CEZAR-a, Cenu za architektúru, v kategórii Rodinné domy.Inspired by their travels and Asian architecture, the house is standing above the ground, covered in a lot of wood and without a fence around it. As they say, fences only divide people, and here they are trying to live happily together with the few neighbours around the lake.

Inšpirovaný cestovaním majiteľov a ázijskou architektúrou, dom stojí na koloch, s dreveným posúvacím tienením a bez plota. Ako domáci hovoria, ploty ľudí iba rozdeľujú a ich snahou je dosiahnuť pravý opak, vytvoriť si dobré vzťahy s tou hŕstkou ľudí bývajúcou okolo jazera. The kitchen island stands on recycled wooden pallets, one of the more sophisticated and practical pallet solutions I have seen.

Kuchynský ostrov stojí na drevených paletách - jedno z najelegantnejších paletových riešení, aké som naživo videla.The youngest of the family: Alžbetka and Bugriš (when counted in human years).

Najmladší členovia rodiny: Alžbetka a Bugriš (ak rátame ľudské roky).


There is a narrow walking path around the house, between the windows and the movable wooden window screens.

Medzi oknami, či skôr presklenými stenami a pohyblivými drevenými okenicami je úzka cestička a veľa vzduchu.
The wooden bench and iron door (now part of the bathroom door) are thrifted items, simply painted white.

Drevená lavička a kovové dvere (teraz zapracované do kúpeľňových dverí) sú najdúchovia jednoducho natretí na bielo.The white Eames chair creating the reading nook in the bedroom was a longtime wish.

Biela Eames stolička v čítacom kútiku v spálni bola splneným snom.Thank you for the visit, now Jump!

15 comments:

 1. Super ! Veľmi inšpiratívne a kreatívne :)

  ReplyDelete
 2. Nadherny dom, tipovala som ho na vitaza :)

  ReplyDelete
 3. Superské (y) . Ďakujem , že som mohla nahliadnuť do útulného interiéru s rodinnou atmosférou .... všetko je robené s citom a praktickým prevedením.

  ReplyDelete
 4. Nadhera :-) Tolko svetla a vzduchu..noveho a stareho. A ten plot..to je krasny napad....to by som nakazala vo vsetkych satelitnych castiach okolo BA, hned by bolo ludom veselsie :-)

  ReplyDelete
 5. videli sme to s priatelom v nominaciach a hned sme si vraveli, ze to je tak ine, az neslovenske :) dom je paradny, napadity, vidiet, ze majitelia dali do toho svoje srdce

  ReplyDelete
 6. Toto je najkrajší dom spomedzi tých mimalisticko-moderných aký som kedy videla, lebo často krát takéto domy bývajú dosť chladné vo vnútri interiéru :). No tento je pravý opak !
  Super článok :)

  ReplyDelete
 7. Tento dom je jednoznačne svetový! Keby som videla takéto fotky v zahraničnom magazín, asi by som si povedala, že je pekný. Ale na slovenské pomery je to úplný originálny skvost! Je to jednoduché, má to dušu a funkčnosť zároveň. Trochu by ma desila tá lokalita pri jazere. Nevieš ako majú domček ošetrený proti záplavám?

  Veronika
  livingbypanicca.blogspot.sk

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj Vierka, tu Pata -spolumajitelka tohto domceka). Co sa tyka zaplav, tak vlastne opatrenim je postavenie celej stavby na koly. Cely dom je v podchodnej vyske 3 metre. Technologiu ako kotol na kurenie a cisticku odpadovych vod mame ale dolu. Este predkupou pozemku sme si zistovali ako tu kulminuje voda a pocas obdobia kedy Bratisleve hrozili zaplavy sa tu voda v jazere nedvihala viac ako pol metra, co je zanedbatelna zmena, nakolko samotny breh jazera ma svoju vysku. Je to sposobene aj podlozim, je u prevazne ilovita poda. Za chrbtom vsak mame este potok, ktory by mohol byt vacsou hrozbou. Je opatreny hradzou, ktoru tento rok zvysovali po celej dlzke toku. Zachytila uz roztrhnutie hradze na rybnikoch v Malackach, ked dostala plny zasah vody valiacej sa z roztrhnutej priehrady, navyse v dazdivom obdobi, ked bola aj bez toho vysoka hladina vody v potoku. Takze tato zatazkavacia skuska nas celkom upokojila:) Vyhodou je, ze nemame kopanu pivnicu. V nedalekej zahradkrskej osade maju vsetky zahradne chatky kopane pivnice pod uroven terenu a maju velky problem s podzemnou vodou. Vytopi ich kazdy rok. O tomto probleme sme vedeli od zaciatku a tak sme sa tomu vyhli. Akekolvek dalsie otazky rada zodpoviem, tesime sa, ze sa nas domcek tak paci:))

   Delete
  2. Náramne sympatický dom! Musím priznať, že ja sa príliš moderných a strohých interiérov trochu desím - ešte tak obzrieť pre inšpiráciu, ale vo vlastnom bývaní sa týmto štýlom inšpirujem veľmi diétne:) No, koľko ľudí, toľko chutí a štýlov, že... Ale váš dom má šmrnc a nepríde mi taký sterilne nehostinný - asi to bude jazerom, a hlavne majiteľmi, ktorí mu vdýchli dušu. Poklona, Paťa!

   A keďže sme boli posmelení k vypytovaniu, dostávam sa ku konkrétnej prosbe. Zaujalo ma to posuvné drevené tienenie. To ste si vyrobili sami, alebo u niekoho na zakázku? Také niečo by sa mi veeeľmi pozdávalo na moju lodžiu - reálnosť nápadu zatiaľ nehodnotím (bývam v strešnej nadstavbe - činžiak). Zároveň by to mohlo byť celkom praktické ako určitá mechanická bariéra pred holubmi, ktorí mi teda dosť strpčujú bývanie. Pokiaľ to robil nejaký remeselník, vadilo by vám posunúť kontakt na nejaké šikovné ruky/hlavičku? Môj mail je kniztroj@savba.sk. Budem vďačná, a za reakciu vopred ďakujem.

   Delete
 8. Jooooj, tak to je fakt skvele toto :)

  ReplyDelete
 9. ..ach, nádhera! Až mi srdce zapišťalo :))

  ReplyDelete