2/14/2013

Vintage streetstyle, round 4: starting with a dose of love!


The fourth round of Vintage streetstyle has officially started. NOW! With these wonderful, love-themed photos from Enrú: "The most beautiful vintage in one's life has to be their parents, right? These are mine. Outfit-coordinated with love. On their bikes (above) and in matching stripes they cycled through Slovakia (we still have that retro-thermos in our basement!). Mum used to sew a lot, for both of them. Everything! Even bathing suits. Or these matching shirts from the meadows (below). Nowadays they don't coordinate colours and patterns anymore... they coordinated their souls. They are called Betinka and Stanko, but they call each other Bez and Vtáčik. Pictures taken in 1964-67."

Štvrté kolo Vintage streetstyle považujte za otvorné. OD-TÉ-RAZ! Začíname týmito nádhernými fotkami s veľmi príhodnou témou lásky od Enrú: "Najkrajší vintage v živote každého sú asi vlastní rodičia, nie? Toto sú moji. S láskou zladení. Na bicákoch (foto hore), ako prúžkovaný tím, prebrázdili celé Slovensko (tú retrotermosku máme ešte v pivnici). Mama veľa šila. Pre obidvoch. Všetko! Aj plavky. Aj tieto rovnaké lúčne košele (foto nižšie). Dnes už tak nezlaďujú farby a vzory... Zladili si duše. Volajú sa Betinka a Stanko, hovoria si Bez a Vtáčik. Fotené v rokoch 1964-67."Info: If you want to share your family album style treasures, you are very welcome, please do so by sending the scanned photos and the story of the people to the address: tonbogirl.blogspot@gmail.com. If you have already sent your pictures and they weren't published, thank you for your patience, I will write back to you very soon. The fourth round will be (probably) finished by the end of May, and for sure there will be a wonderful Lomography camera to win :-)

Info: Ak by ste sa tiež radi podelili so štýlovými pokladmi z vašich rodinných albumov, budem vám veľmi vďačná, spolu tak vytvárame album a "svedectvo" o štýle a cite pre estetično, ktorý v našich zemepisných šírkach existoval a existuje. Naskenované fotky a príbeh ľudí na fotkách posielajte na: tonbogirl.blogspot@gmail.com. Ak ste mi už fotky poslali, a ešte neboli uverejnené, ďakujem za vašu trpezlivosť, určite sa vám v dohľadnej dobe ozvem. Štvrté kolo sa (pravdepodobne) skončí koncom mája, a som si istá, že ako odmena pre niekoho z vás bude minimálne parádný Lomography foťák :-)

UPDATE! A toto je on, vášho oka šampión! Ďakujem za promptnú reakciu Lomography a krásne tematickú cenu: v ďalšom kole môže teda niekto získať túto srdiečkovú Dianu Mini

8 comments:

 1. Ked navstivim starych rodicov, musim si nejake vypytat a naskenovat, dedko miloval fotit. A aj s babkou vtedy boli vyhlaseny krasavec a krasavica :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. no parada, tak sup s nimi sem, tesim :-)

   Delete
 2. love is the new black..
  thanx!
  enrú

  ReplyDelete
 3. Be cautіouѕ with washіng sοda and use glοves аs
  it is іnсredibly alkalіnе. At the very least
  51 % should be com, despite the fact that typically up to 75% is applied.

  Stir in onions, сeleгy, chopρed yelloω bеll реpρeг anԁ
  prepare dinner until ѕuсh time as tendeг.


  Take a lοοk at mу homеpage ...

  www.scribd.com

  ReplyDelete
 4. RV Hanԁheld Shower Heаds hаve been very іnstrumental in giving thе user
  a ѕhoωer experiencе that is hard to bеat.

  <a href="http://www.huixtlaweb.com/foto_galeria/details.php?image_id=1025>Speaking of getting prepared for the honeymoon, give the bride what she needs to raise an eyebrow (and a few other things) with a pleasure party</a>.
  Nοw, don't be bashful, I know the shower is in the master bath and you have your special shampoo and your boom box sitting on the counter playing old Beatles tunes, but the rain bird shower head that pumps out 6 gallons of stored hot water every minute is not the thing you want your neighbors knowing about.

  ReplyDelete
 5. I'm gone to inform my little brother, that he should also visit this blog on regular basis to take updated from newest reports.

  Take a look at my page http://www.humsurfer.com/kindergeburtstag-nach-wunsch-in-mannheim-feiern-in-mannheim-

  ReplyDelete
 6. It's awesome for me to have a web site, which is helpful in favor of my know-how. thanks admin

  Have a look at my weblog :: cellulite treatment

  ReplyDelete