8/30/2013

In their studio: Buffet Clothing

 

Another thing that happened some time ago. I went to visit the creative minds at Buffet Clothing, or rather their shop/showroom/little gallery that they have just recently opened. They have been for some time a brand focusing on T-shirts and street wear pieces, but slowly they are widening their portfolio/human resources/design focus (love their wrap coats, gotta get one for autumn!). 
Plus, a little birdie just told me that they are among the Slovak brands going to have a show at Vienna Fashion Week. Looking forward to that, I know they are working hard right now. You can find them at Velehradská 8, and they might even make you coffee :-)

Ďalší z momentov, ktorí sa sem dostáva až teraz. A to návšteva v Buffete, teda v ich nedávno otvorenej malej predajni/showroome/galérii. Buffet Clothing bola značka zameraná primárne na dizajn tričiek a street wear, ale pomaly a isto rozširujú svoje portfólio/rady/dizajnové zameranie (ich veľké kabáty zvané wraps sú skvelé, na jeseň si jeden taký musím zaobstarať!) 
A navyše som zachytila novinku, že Buffet je medzi slovenskými značkami, ktoré budú mať na jeseň prehliadku na viedeňskom Fashion Weeku. Celkom som zvedavá a teším sa, a oni momentálne makajú. Ale ak zavítate na Velehradskú 8, potešia sa a možno vám aj kávu spravia :-)

3 comments: