12/28/2016

People and living: Romi and Igor


One thing I love about the end of the year is looking back at all the beautiful moments that happened and that weren't necessarily shot for the blog, but now is the time to show you some of them. I was lucky to spend some time with the gorgeous couple Romi and Igor in their apartment and while doing a few shots for them, I couldn't resist shooting the surroundings. As the shooting was in black and white, so are these pictures, and I think it suits them. It is such a stylish, cool place, bearing all over Romi's refined taste and professional knowledge (check out her interior styling work at decorus design).

Vec, ktorá ma koncoch roka baví, je ohliadnuť sa za krásnymi momentami roka, ktoré sa udiali a ktoré neboli určené pôvodne na blog, ale práve ten koniec roka je príležitosť niektoré uverejniť. Medzi nimi bol čas strávený s krásnou dvojicou Romi a Igorom v ich byte. Popri fotení pre nich mi nedalo nafotiť pár záberov krásneho priestoru. Fotili sme na čiernobiely film a mám pocit, že tomuto priestoru tá čiernobiela pristane. V celom štýlovom byte cítiť Romin zmysel pre krásno a detail, ako aj funkčnosť bývania (jej prácu interiérového dizajnéra si môžete pozrieť na stránke decorus design).
The whole apartment is full of wonderful details and ideas. And look at that wardrobe - it was custom made based on Romi's design.
 Celý byt je plný krásnych detailov a nápadov. A všimnite si ten šatník - bol robený na mieru podľa Rominho návrhu.

By the way, congratz to these two on their engagement! 
Ozaj, všetko najlepšie k zásnubám!
Romi is a master at creating displays by tastefully mixing art, design, books, jewellery and accessories.
Romi má dokonalý cit pre vytváranie zátiší z kombinovania umenia, dizajnu, kníh, šperkov a doplnkov.
Thanks to Romi and Igor for the little house tour, cheers to Hugo!
Ďakujem Romi a Igorovi za nakuknutie k nim domov, mávam Hugovi!

5 comments: