1/01/2017

Best of 2016, part 2


LittleM rules my world. Online and offline. And some flowers, cakes, fashion and #fathersanddaughters. This is 2016's best nine on my Instagram. And here, continuing the Best of 2016 series, my favorites from online and offline as well:
MaláM evidentne hýbe mojim svetom. Online aj offline. A nejaké kvety, torty, móda a #otcoviaadcery. Toto je top 9 fotiek na mojom Instagrame. A tu, v pokračovaní článku Best of 2016, ďalší favoriti, z online aj offline sveta:

Instagram
2016 made me discover the fabulous Instagram accounts: A, of an anonymous French stylist (on the pictures you can only see his hands) putting together cool outfits on the street, B, an account full of beautiful, slightly nostalgic fashion photos from the recent past. It is curated with a strong sense of style and a careful eye for detail, C, the master of words čistá duša (in Slovak only), D, a very cool Slovak photographer of very cool people, E, a way to learn french words day by day and refresh my brain, F, tons of pictures and inspiration from scandinavian homes,  and last but not least, G, this is where I go when I want to slow down and dream interior dreams about the renovation of a little farmhouse like this family is doing it.
Instagram
2016 mi do Instagram feedu priniesol pár parádnych uživateľov: A, anonymného francúzskeho stylistu (na fotkách vidíte iba jeho ruky), ktorý dáva dokopy super stylingy na ulici, B, profil plný nádherných, ľahko nostalgických módnych fotiek z nie tak dávnej minulosti. Na výbere cítiť silný zmysel pre detail a čistotu štýlu, C, čistú dušu, mestskú poéziu s presnými postrehmi a ľahkou rukou, D, cool slovenského fotografa, ktorý fotí cool ľudí, E, spôsob ako sa každý deň učiť francúzske slovíčka, a udržovať tak mozog pri živote, F, záplavu fotiek a inšpirácie zo škandinávskych interiérov, a v neposlednom rade, G, sem sa utiekam  keď chcem spomaliť, oddýchnuť oči aj dušu a snívať interiérové sny o zrenovovaní malého domčeka tak, ako to robí táto rodina.

Shops/showrooms
Highlights of 2016 include opening of the Diagram concept store, selling minimalist designer jewellery and candles, the second hand shop Nosené and their Renewals line, as well as my favorite Clinique shop in Aupark. NILA Kids shop sells ethical fashion and accessories in Prague. Another Prague store, I somehow didn't manage to visit, but love already, is hnstly. I love the Uashmama paper bag showroom that has opened this year in Šamorín, and keeping my finger crossed for fresh designers Andrea Pojezdálová and her studio in Žilina, as well as the showroom of recent graduates Petra Kubíková and Barbora Kubi in Bratislava. Happy and creative 2017, everyone!
Obchody/showroomy
Svetlými momentami 2016 boli aj otvorenie Diagram concept store, ktorý predáva minimalistické dizajnové šperky a sviečky, second hand-u Nosené a ich línie Renewals, ako aj otvorenie samostatnej predajne Clinique v Auparku. Pražský NILA Kids je zameraný na etickú a udržateľnú módu pre deti. Ďalší pražský obchod, ktorý som ešte nestihla navštíviť, ale už teraz sa mi celý páči, je hnstly. Krásny showroom si otvorila značka papierových tašiek Uashmama v Šamoríne, a držím palce čerstvým absolventom módy Andrei Pojezdálovej, ktorá má ateliér v Žiline, a Petre Kubíkovej and Barbore Kubi so showroomom v Bratislave. Šťastný a tvorivý rok 2017, milí moji!

8 comments:

 1. What a great Design of the Images are there in it.kiwi crate coupons 2017

  ReplyDelete
 2. Ako získat pôžicku vo výške 2% úrokovej sadzby s Victoriafinancier@outlook.com

  Prišiel som na internet, aby som vedel viac o tom, ako sa obrátit na banky alebo získat úver s nízkym kreditným skóre. Potom som našiel vela clánkov a clánkov na rôznych miestach, pretože Victoria Financier pomáha ludom, podnikom a organizáciám požicat 2% úrokovú sadzbu. S poznaním, ktoré som získal on-line, kontaktujem Victoria Financier s: Victoriafinancier@outlook.com, vysvetlil som svoju vlastnú. Požiadal som 60 000 dolárov, ale schválil som 40 000 dolárov a to bolo 40 000 dolárov, ktoré som dostal na svoj úcet. E-mail Victoria Financialist teraz s: Victoriafinancier@outlook.com

  *Celé meno:_________

  * Adresa: _________

  *Telefónne císlo:_________

  * Výška pôžicky: _________

  Trvanie úveru: _________

  *Krajina:_________

  * Úcel úveru: _________

  * Mesacný príjem: __________

  * Povolanie __________

  * Zvýšit: _________

  * E-mail: _________

  ReplyDelete
 3. HOW I GOT A LOAN @ 2% INTEREST RATE with Victoriafinancier@outlook.com

  I never knew it was really possible to get loan from on line bank or lenders. I was dying in debt with lots of bills to pay for my three kids and my credit score was also very low. So, I just came online to know more about how to approach banks or take a pay day loan with low credit scores. Then i founds numerous write up and articles on different sites of how Victoria Financier Firm help people, firm and organizations with loan @ 2% interest rate. With the knowledge i got online, I contact the Victoria Financier with: Victoriafinancier@outlook.com , i explain my self. I applied for $60,000 but she approved $40,000 and it was the $40K i received in my account. The transaction process was very easy. She confirm my Identity and ensure the safety of the funds. I recommend this company to everybody. Don't die in debt before you seek for help. Write mail to the Victoria now with: Victoriafinancier@outlook.com

  *Full Name:_________

  *Address:_________

  *Tell:_________

  *loan amount:_________

  *Loan duration:_________

  *Country:_________

  *Purpose of loan:_________

  *Monthly Income:__________

  *Occupation__________

  *Next of kin :_________

  *Email :_________

  ReplyDelete
 4. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 5. Evermore Technology let businesses avail greater lead generation and higher conversions with its technical expertise. Evermore also provides website designer in Noida Ghaziabad for better online visibility and brand perception.

  ReplyDelete